fbpx

Документы

Навіщо потрібно вдосконалити паспорти та інші документи

Паспорт громадянина України для виїзду за кордон нового зразка введено в дію з 26 червня 2007 року відповідно до постанови Верховної Ради України.

Паспорт виготовлено з використанням останніх світових досягнень у галузі інформаційних технологій та нових видів матеріалів.

Зміст та обсяг персональної інформації про фізичну особу — власника документа, реквізити документа, компонування інформації, захист документа від підробок та несанкціонованого тиражування виконані відповідно до вимог державних (національних) стандартів та інших нормативних актів, а також вимог нормативного документа 9303 (частина 1) Міжнародної організації цивільної авіації (ІСАТ).

Ми давно звикли до того, що особа засвідчується паспортом. Паспорт – це документ, який підтверджує, що людина – громадянин своєї країни, і він має обов’язки щодо своєї країни, але при цьому держава позначає її права.

Введення паспортів колись здавалося обмеженням та проявом державного деспотизму, але тепер нам важко уявити, як можна обходитися без цього документа, що засвідчує ваше громадянство та особистість. Ми розуміємо, що для того, щоб держава могла планувати свій бюджет, виділяти гроші на соціальну допомогу, будувати школи, дитячі садки, лікарні та ще в багатьох випадках – держава повинна мати інформацію про своїх громадян.

Історія винаходу посвідчення особи втрачається в глибинах історії. Від фамільних персів, вірчих грамот та рекомендаційних листів людство пройшло великий шлях. Але паспорти, навіть з декількома фотографіями та численними ступенями захисту, все ж таки не завжди гарантовані від підробок.

Історія паспортної системи – це історія відкриттів (у сфері поліграфії та захисту зображення), що ховалася від поширення. Не бажаючи того, двигунами прогресу в цій сфері не раз ставали порушники закону, які прагнули використовувати дешевші та ефективніші технології підробки документів.

Хоча сьогодні, як і раніше, уникнути підробки документів можливо тільки за допомогою способів, недоступних для шахраїв, шляхом постійного поліпшення та використання сучасних технологій. Вічне протистояння між фальсифікаторами та оснащеною новітніми технологіями державною системою відбувається зі змінним успіхом.

В результаті людство може наважитися на відміну паспортів у їхньому традиційному вигляді – але тільки для того, щоб запровадити посвідчення особи, які створені за іншими принципами. Немає сумнівів, що нові документи матимуть біометричні характеристики, що є унікальними ознаками людини, які неможливо підробити.

А поки що наявність традиційного паспорта не захищає від фальсифікацій та використання фальшивих документів. Суворий паспортний контроль в аеропортах не рятує від захоплення літаків, ні від терактів.

Кілька років тому один датський прикордонник уславився жартівливим експериментом. Він вклеїв у свій паспорт фотографію улюбленого сенбернара і, відростивши пишні вуса та бакенбарди, успішно подорожував по всій Європі протягом відпустки, і жодного разу не був затриманий своїми колегами – прикордонниками та іншими правоохоронцями.

Загроза міжнародного тероризму порушила проблему вдосконалення документів на новий рівень. Відкрилися світу, доброзичливість до торговців та мандрівників, глобалізація економіки потребує прозорості кордонів. Але будь-яка межа, навіть прозора, має бути надійно захищена від шахраїв.

Вихід може бути знайдений лише шляхом вирішення двох проблем – запровадження нових документів біометричних даних та створення реєстрів населення.

Впровадження захищених від підробок паспортів та ідентифікаційних найновішого зразка стає з кожним днем дедалі актуальнішим, оскільки терористи по всьому світу використовують для своїх злочинних цілей сотні тисяч підроблених та вкрадених паспортів та інших документів.

За оцінками Інтерполу, шахраями по всьому світу використовується понад 400 тисяч вкрадених бланків паспортів, а кількість підроблених документів не підраховується підрахунком. Майже щодня ЗМІ повідомляють про затримання їхніх власників, а скільки з них досі роблять свої чорні справи під чужим ім’ям.

Сьогодні проблема безпеки переступила національні кордони та стала проблемою всього світу. Коли ми говоримо про гарантії безпеки, забезпечення миру та стабільності на Землі, то цьому сприяє не лише домовленості між державами, а й запровадження нових технічних засобів та технологій виготовлення документів та їхнього контролю.

У багатьох країнах світу вирішенням проблеми боротьби з незаконною міграцією, злочинністю та тероризмом стало використання біометричних систем ідентифікації особистості.

Що втрачають громадяни та економіка від крадіжок та підробок документів?

Промисловість підробок паспортів документів існувала завжди. Але справжнього світанку вона досягла в останні десятиліття з винаходом і широким розповсюдженням кольорової копіювальної техніки та інформації.